2014-09-18

Biznes niewymagający

Podpowiadamy jak wybrać lokal na sklep spożywczy.

Biznes niewymagający fot. Małpka Express

Sklep spożywczy można otworzyć już na 50 m2. Oczywiście im większa powierzchnia, tym lepszy asortyment i więcej klientów. Nie ma jednak idealnej wielkości, jaką powinien mieć sklep spożywczy i wszystko można dopasować do posiadanych zasobów lokalowych i potrzeb lokalnego rynku. Optymalna wielkość sali sprzedaży w sklepie convenience to 85-100 m2. Zaplecze to dodatkowe 20 m2. Lokal powinien znajdować się na parterze budynku, z wejściem od strony ulicy. Chociaż sklep z założenia ma obsługiwać mieszkańców okolicznych bloków bądź domów, warto przygotować w pobliżu sklepu niewielki parking.

Poszukiwania idealnego lokalu na sklep spożywczy trzeba rozpocząć od analizy okolicy, w jakiej mamy zamiar otworzyć biznes. Na początek przyda się analiza konkurencji, bliższej i dalszej. Warto upewnić się, czy w pobliżu nie ma hipermarketu albo dyskontu, bo wtedy trzeba będzie staranniej popracować nad doborem asortymentu i polityką cenową. Trzeba też zbadać potencjał lokalizacji: ilu potencjalnych klientów mieszka w pobliżu i czy będzie im do naszego sklepu po drodze.

Zezwolenia i  koncesje

Sklep spożywczy to lokal użytkowy, dlatego możemy go prowadzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym i tylko wtedy, gdy posiadamy zgodę na komercyjne użytkowanie lokalu. Jeśli w wybranym przez nas lokalu wcześniej prowadzona była inna działalność gospodarcza, wówczas musimy wystąpić o zgodę na zmianę sposobu jego użytkowania. Decyzje w tej sprawie wydaje organ nadzoru budowlanego właściwy dla danej lokalizacji. Niezbędne jest również badanie próbek wody, które przeprowadza Sanepid.

Kiedy w naszym posiadaniu są już wszystkie zgody i zezwolenia związane z eksploatacją lokalu trzeba zabrać się za zbieranie niezbędnych zaświadczeń sanitarnych. Najpóźniej na 14 dni przed uruchomieniem placówki należy wystąpić o wpis do  rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Następnie konieczne jest przeprowadzenie kontroli Sanepid-u. Po spełnieniu odpowiednich wymagań technicznych i higieniczno-sanitarnych otrzymujemy zezwolenia na sprzedaż w sklepie spożywczym i możemy przystąpić do prac adaptacyjnych.

W przypadku sklepów spożywczo-monopolowych, kolejnym krokiem będzie uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Na początek występujemy z prośbą o zgodę do właściciela lokalu lub w przypadku budynków wielorodzinnych – do zarządcy, wspólnoty lub spółdzielni. Następnie z podpisanym dokumentem udajemy się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy, który decyduje o wydaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu typu A, B, C – wyjaśnia Tomasz Kowalski, dyrektor departamentu Małpka Express. - Wśród ważnych dokumentów nie może zabraknąć zgody na montaż reklam i klimatyzatorów. W niektórych przypadkach trzeba również zdobyć pozwolenie  konserwatora zabytków i zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, to ułatwi nam sprawne zorganizowanie dostaw i logistyki w sklepie.

Bezpieczeństwa przede wszystkim

Lokal na sklep spożywczy musi być przygotowany zgodnie z wymogami sanitarnymi, aby można było w bezpieczny sposób sprzedawać w nim żywność. Prowadząc prace remontowe trzeba pamiętać, że podłogi i ściany w sklepie powinny być wykonane z materiałów łatwych do dezynfekcji oraz nieprzepuszczalnych. Trzeba też zapewnić odpowiednie standardy higieniczne, np. na stoisku mięsnym musi być dwukomorowy zlewozmywak i umywalka a na zapleczu trzeba zamontować niski zlew do mycia mopa oraz szafkę na detergenty.

Trochę uwagi trzeba również poświęcić zapleczu, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne, chociaż nie musi wcale być duże. Właściciele sklepów zgodnie twierdzą, że aż 95 proc. zapasów powinno znajdować się na półkach sklepowych.

W magazynie powinno znajdować się pomieszczenie do przechowywania produktów z regałami oraz zamrażarką. Konieczne jest również pomieszczenie gospodarcze, wyposażone w zlewy, ociekacz do koszy oraz szafę na sprzęt do sprzątania. Dodatkowo na zapleczu powinna znaleźć się strefa socjalno-biurowa, wyposażona w szafki na odzież, biurko oraz zlewozmywaki. Oczywiście niezbędna jest też toaleta dla personelu z umywalkę do mycia rąk – wymienia Tomasz Kowalski. - Warto wygospodarować miejsce wyposażone w palety dla opakowań zbiorczych, w przeciwnym razie poszczególne produkty szybko się zgubią lub zepsują.

Sklep spożywczy nie jest biznesem wymagającym pod względem lokalowym. Jednak wybierając lokalizację, w które powstanie spożywczak trzeba zwrócić uwagę na potencjał handlowy danej okolicy oraz dostępność samego sklepu. (mak)

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący lokalnabiznes.pl, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl