2014-08-28

Klub fitness dobrze wyliczony

Lokal na klub fitness nie musi być bardzo duży, ważne żeby był dobrze zaplanowany.

Klub fitness dobrze wyliczony fot. Mrs Sporty

Zainteresowanie nowymi klubami fitness dla kobiet jest największe w miastach średniej wielkości, powyżej 30 tys. mieszkańców, w których jest wiele chętnych, a jednocześnie możliwości uprawiania sportu nie są aż tak dużej jak w wielkich aglomeracjach. Mrs.Sporty proponuje swoim franczyzobiorcom lokalizacje znajdujące się w pobliżu dużych osiedli, tak by klientki miały blisko do klubu.

Zawsze otwieramy nasze kluby tam, gdzie kobiety spędzają najwięcej czasu, czyli w okolicy, w której mieszkają, wychowują dzieci, prowadzą dom czy pracują. Chcemy im zaoszczędzić dojazdów, marnowania czasu na przemieszczanie się na drugi koniec miasta do centrów handlowych – mówi Marta Koziarska-Anders, Head of PR & Communications Mrs.Sporty.

Zanim franczyzobiorca zdecyduje się na konkretny lokal, powinien dokładnie przeanalizować ruch w danym miejscu oraz prześledzić dane statystyczne dotyczące wybranej lokalizacji. Warto wrócić uwagę na sąsiedztwo, czyli sprawdzić, jakie inne lokale usługowe mieszczą się przy danym lokalu i czy maja podobną klientelę. Równie istotna jest dostępność miejsc parkingowych.

Nasi partnerzy pobierają w urzędzie gminy bądź miasta konkretne dane: liczbę mieszkańców na obszarze 3 km (promień wokół lokalizacji), strukturę wiekową oraz płci, przychód na gospodarstwo w danym obszarze. Bardzo ważna jest również intensywność ruchu pieszego, którą partner bada przez 7 dni w różnych godzinach. To daje nam całkowity obraz potencjału danej lokalizacji – wymienia Marta Koziarska-Anders.

Lokale Mrs.Sporty umiejscowione są zawsze na parterach i mają powierzchnię 110–130 m2. Lokal musi mieć podłączenia sanitarne i spełniać wymogi sanepidu, czyli mieć dwie toalety: jedną dla personelu i jedną dla klientek oraz prysznic, wentylację i klimatyzację. Z punktu widzenia profilu działalności najważniejsze jest miejsce, w którym będą odbywały się treningi. Jego powierzchnia powinna wynosić ok. 70 m2, ze względów bezpieczeństwa nie powinna być przerwana słupami czy kolumnami. W lokalach na klub Mrs.Sporty należy wygospodarować również miejsce do rozciągania, przeprowadzania badań kontrolnych, punkt na recepcję przy wejściu, przebieralnię oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników.

Franczyzobiorca zwraca też uwagę na sprawy finansowe związane z wynajmem i zagospodarowaniem lokalu. Całość czynszu nie może przekraczać 5 tys. zł netto, a kwota inwestycji powinna zmieścić się w 220 tys. zł. W razie konieczności Mrs.Sporty wspiera partnerów w negocjacjach. Chodzi przecież o to, by biznes się obu stronom opłacał.

Jesteśmy bardzo rygorystyczni co do kwoty czynszu. Naszym celem jako franczyzodawcy jest jak najwyższy zarobek naszych partnerów. W przypadku tego biznesu są dwa główne faktory generujące koszty: czynsz i personel. Staramy się czuwać nad wysokością czynszu, ponieważ jest to faktor kosztowy niezmienny. W odróżnieniu od kosztów personalnych nie można nim sterować – tłumaczy szef działu PR i komunikacji Mrs.Sporty. (awr)