Biuro wspólne, lecz przytulne
Idea pracy na wspólnej powierzchni biurowej, czyli coworkingu, zyskuje w Polsce na popularności.

Coworking w Polsce rozwija się od około pięciu lat. W tym czasie na rynku powstało kilkadziesiąt centrów coworkingowych, z czego kilkanaście działa w samej Warszawie. Branża dzieli się na mniejsze placówki, dysponujące kilkoma miejscami pracy oraz na centra oferujące obszerne powierzchnie użytkowe i korporacyjne standardy. Coworking jest coraz popularniejszy, bo biznes wszędzie dąży do ograniczania kosztów.
Z wynajmu biura na zasadzie coworkingu korzystają przede wszystkim właściciele biznesowych start-upów, firm na początkowym etapie działalności, którym szczególnie zależy na ograniczaniu kosztów. Z pomocą centrum coworkingowego zyskują oni dostęp do atrakcyjnej powierzchni i urządzeń biurowych, a także niezbędnych mediów. Kolejną grupą docelową stanowią klienci, którzy prowadzą bardzo mobilny tryb pracy. Mamy wielu przedsiębiorców zza granicy, którzy przyjeżdżają do Polski tylko na chwilę, by spotkać się z kontrahentem. Potrzebują w tym celu odpowiedniego miejsca. Jak wiadomo, restauracje czy kawiarnie nie zapewniają odpowiedniego komfortu na potrzeby takich spotkań, toteż centra coworkingowe są w ich przypadku strzałem w dziesiątkę.
Z coworkingu korzystają też studenci ostatnich lat studiów, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Takie rozwiązanie ma dla nich nie tylko zaletę w postaci możliwości ograniczania kosztów. W tego typu miejscach można bowiem skorzystać z nieformalnych zasobów wiedzy, jaką udostępniamy my i inni przedsiębiorcy pracujący w naszych pomieszczeniach biurowych. Choćby podczas kuluarowych rozmów można dowiedzieć się rzeczy, których nie ma w książkach o zarządzaniu, czyli jak założyć firmę, jaki podatek wybrać, czy jak płacić ZUS i VAT.