2014-07-23

Gastronomia od kuchni

Jak zaplanować rozkład pomieszczeń w restauracji?

Gastronomia od kuchni fot. sxc.hu

 Dla wielu restauratorów najważniejsze jest to, żeby ich placówka miała urok i niepowtarzalny klimat. Jednocześnie zapominają, że najważniejsze w tym wszystkim jest jedzenie, które musi być przygotowywane w odpowiednich warunkach i na optymalnej powierzchni. Dlatego niezmiernie ważny jest odpowiedni rozkład pomieszczeń w restauracji oraz zachowanie zdrowych proporcji.

Największą częścią restauracji jest sala jadalna, gdzie gościom serwowane są posiłki. Jej powierzchnia zależy od wielkości lokalu i od jego profilu. Jeśli prowadzimy restaurację z prawdziwego zdarzenia, w której najważniejszą rolę odgrywają potrawy, kuchnia i zaplecze mogą zajmować nawet połową powierzchni lokalu. W przypadku barów i pubów, gdzie głównym źródłem dochodu jest sprzedaż alkoholu, a w menu znajdują się proste potrawy, które są tylko odgrzewane na miejscu, wówczas kuchnia i zaplecze mogą zajmować ok. 20-30 proc. powierzchni lokalu.

Sercem  każdej restauracji jest kuchnia i to właśnie ona powinna być starannie przygotowana i wyposażona. Trzeba na nią przeznaczyć przynajmniej połowę powierzchni zaplecza. Niezmiernie istotny jest układ ciągów komunikacyjnych w kuchni. Droga naczyń czystych oraz brudnych nie mogą się krzyżować, zaś droga, jaką pokonują odpadki nie powinna przebiegać przez inne pomieszczenia.

W części lokalu ukrytej przed wzrokiem klientów musi się również znaleźć magazyn, pomieszczenie z lodówkami i zamrażalkami, zmywalnia naczyń  oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Zaplecze powinno mieć również osobne wejście, którym będzie się odbywać dostawa towarów.

Priorytetem jest utrzymanie czystości, dlatego wszystkie powierzchnie w lokalu powinny być łatwe do czyszczenia i do dezynfekcji. Dotyczy to np. ścian i podłóg które muszą być wykonane z materiałów o gładkiej powierzchni, nieprzepuszczalnych i niepochłaniających. W lokalu musi też być doprowadzona ciepła i zimna woda pitna. Jeśli doprowadzone jest inne ujęcie wody, np. wody przemysłowej do klimatyzacji, to musi ono być odpowiednio oznaczone. (mak)

 

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący lokalnabiznes.pl, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl