2014-07-17

Fast food w budowie

W sieci McDonald's nie tylko jedzenie podawane jest szybko, ekspresowo powstają również restauracje.

Fast food w budowie fot. McDonald's Polska

Spośród 338 restauracji McDonald's w Polsce aż 207 prowadzą franczyzobiorcy. Żeby dołączyć do tego grona potrzeba aż 1,5 roku, bowiem tyle czasu trwa proces rekrutacyjny oraz szkolenie. Dopiero po ich ukończeniu franczyzobiorca może wreszcie stanąć za sterami własnej restauracji. O wiele krócej trwa wybudowanie restauracji McDonald's, które zajmuje centrali zaledwie 4 miesiące.W tym roku w Polsce zostało otwartych już 15 restauracji, a osiem kolejnych jest w budowie. Pod logo McDonald's działa dziś 338 restauracji, franczyzobiorcy prowadzą aż 207 .

Franczyzobiorca, który przejmuje działającą już restaurację otrzymuje historię uzyskiwanych w restauracji przychodów i ponoszonych kosztów za okres ostatnich trzech lat – wyjaśnia Dominik Szulowski, menadżer ds. Public Relations w McDonald's Polska. - Jeśli umowa franczyzy dotyczy nowo powstającego lokalu, wówczas przygotowania do otwarcia i działalność od pierwszego dnia prowadzi licencjobiorca.

Restauracje McDonald's powstają w przeróżnych lokalizacjach. Złote łuki można spotkać przy autostradach, w galeriach handlowych, w śródmieściach dużych miast, na trasach wylotowych, na dworcach kolejowych itp. Część z nich ma profil sezonowy, jak te, które są przy popularnych trasach wakacyjnych, a część, jak  restauracje na dworcach PKP, cieszy się dużą liczbą gości przez cały rok.

Franczyzobiorcy mogą również poprowadzić restauracje w strefach gastronomicznych w galerii handlowej. Minimalna powierzchnia potrzebna do zaaranżowania lokalu w takim miejscu to 150 m2, nie ma jednak sztywnych ram dotyczących wielkości restauracji, bo wiele zależy od specyfiki i układu danego food courtu.

Restauracje w food courtach nie oferują śniadań, więc choćby z tego względu potrzebna jest nieco mniejsza powierzchnia. Ponadto część powierzchni magazynowych można umieścić na innym poziomie – tłumaczy Dominik Szulowski.
(mak)