2014-07-10

Feng shui w biznesie

Jak lokalizacja i aranżacja wnętrza lokalu wpływa na efektywność działania firmy?

Feng shui w biznesie fot. sxc.hu

Istnieje wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę poszukując atrakcyjnego miejsca na biznes. Do najważniejszych należy, m.in. ocena najbliższego sąsiedztwa, natężenie ruchu pieszego i samochodowego, czy analiza konkurencji. Nie są to jednak jedyne wytyczne, dzięki którym przedsiębiorca jest w stanie znaleźć dobre i słabe strony lokalizacji. Coraz częściej oceną lokalizacji zajmują się również specjaliści ds. feng shui (po chińsku „wiatr” i „woda”), czyli wiedzy o relacjach i zależnościach, jakie występują pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem.

Chińczycy odkryli, że odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni: kolorystyka, kształty i rozmieszczenie różnych obiektów pozwala wykorzystać potencjał natury tak, by sprzyjały one człowiekowi. Zasady regulujące równowagę yin i yang (dwie skrajne odmiany energii, a tym samym określenia przeciwieństw w człowieku, naturze i kosmosie) są bardzo złożone. Na przestrzeni wieków powstało ponad 700 formuł feng shui odwołujących się do każdej sfery życia – także biznesowej. W Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy feng shui jest już jednym ze standardów uwzględnianych w aranżacji biur. W Polsce do świadomego korzystania z zasobów feng shui przyznają się nieliczni.

Większość polskich przedsiębiorców uważa, że feng shui to zabobony. Negatywne podejście wynika nie tyle z braku wiary we wschodnią wiedzę, co raczej z nieświadomości jej składowych. To, co w Polsce przyjmuje się za feng shui, czyli np. ustawianie w pomieszczeniach trójnogich żabek i innych stworów jest w rzeczywistości New Age Feng Shui i nie ma nic wspólnego z klasyczną wiedzą, które skupia się przede wszystkim na znajdowaniu najkorzystniejszych miejsc dla danej sfery życia i odpowiedniego umiejscowienia w nim przedmiotów codziennego użytku, np. biurka – tłumaczy Marta Kaniewska, absolwentka studiów ekonomicznych i podyplomowych studiów m.in. z zakresu finansów i bankowości, do niedawna audytor, obecnie konsultantka i właścicielka firmy Szan He Ekspertyzy Feng Shui. – Na szczęście liczba osób, które wierzą, że feng shui np. poprawi efektywność pracy w ich firmach systematycznie wzrasta z roku na rok. Najczęściej są to przedsiębiorcy, którzy chcą stworzyć komfortowe warunki pracy, szukają dobrego lokalu na biznes albo sposobu na przyciągnięcie klientów. W każdym przypadku chodzi o podniesienie wartości finansowej firmy.

Specjaliści feng shui dopasowują każdą ekspertyzę indywidualnie do firmy, jej lokalizacji i układu biura. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne, tzw. formy, które może stosować każdy zainteresowany.

Na początku warto poznać „przeszłość” lokalu. W idealnej lokalizacji nie było bankructw, przymusowych zamknięć, włamań ani pożarów. Dobrze też jest unikać miejsc, gdzie naprzeciw wejścia lub w niewielkiej odległości od lokalu rosną wysokie drzewa – taki układ, według specjalistów feng shui zwiększa prawdopodobieństwo stagnacji w interesach. Z kolei bardzo ruchliwa ulica na tyłach budynku może mieć wpływ na dużą rotację pracowników. Najlepiej, by przed wejściem znajdowała się otwarta przestrzeń, z tyłu inna nieruchomość (lub naturalne wzniesienie), a po obu stronach wysunięte ściany lub skrzydła budynku. Boki mogą być utworzone przez ścianę drzew, las, pełen wysoki płot lub mur. Dzięki takiemu układowi przed wejściem do lokalu powstanie, tzw. „dziedziniec”, na którym będzie gromadzić się energia. Tę samą formę stosujemy w pomieszczeniach: otwarta przestrzeń w centralnej części biura, wolny od sprzętów i mebli środek gabinetu, ściany lub szafki za plecami pracowników i po prawej stronie biurek. W myśl zasady „to, co nas otacza ma wpływ na to, co dzieje się w nas” warto zadbać o porządek w miejscu pracy, a na biurku trzymać tylko niezbędne rzeczy.

Według zasad feng shui ustawienie mebli, akcesoriów czy zastosowane kolory, mogą nas motywować do pracy lub wprost przeciwnie - przeszkadzać, rozpraszać. Biurko powinno być zatem ustawione w taki sposób, by jego użytkownik miał przed sobą otwartą przestrzeń – ulokowanie miejsca pracy vis a vis ściany zabija kreatywność osoby, która z niego korzysta.

Nie mniej ważne jest zagospodarowanie przestrzeni, z której korzysta właściciel firmy. Gabinet szefa nie powinien znajdować się na końcu długiego korytarza. Drzwi do biura powinny mieścić się vis a vis ściany. Według feng-shui napływająca do pomieszczenia energia powinna rozchodzić się po nim powoli, a nie przepływać w linii prostej przez okno lub następne drzwi. Największe skupienie pozytywnej energii znajduje się po przekątnej od głównego wejścia – tam warto więc ustawić biurko.

Niezależnie od nastawienia i wiary (lub jej braku) w metafizyczne właściwości wybranej aranżacji wnętrza, należy zadbać o to, by kolorystyka, oświetlenie i ustawienie mebli zapewniło przebywającym w nim osobom komfort i dobre samopoczucie. Dzięki temu całą swoją energię będą mogli poświęcić na pracę. (asi)