2014-04-11

Rewolucje na bazarze

Stoiska z ekologiczną żywnością, odzieżowy outlet i restauracje zastąpią targowisko na Pradze Południe.

Rewolucje na bazarze Fot. CH Szembeka

W miejscu jednego z najstarszych warszawskich bazarów przy ul. Zamienieckiej w Warszawie powstaje właśnie Centrum Handlowe Szembeka. Budowa galerii jest finansowana przez konsorcjum pięciu banków spółdzielczych: Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa oraz Banków Spółdzielcze w Białej Rawskiej, w Piasecznie, w Warce i w Brańsku. Wykonawcą inwestycji jest firma Probud. Koszt budowy wynosi ok. 40 mln. zł

Nowo powstająca budowla będzie połączona z obecnym pawilonem Centrum Handlowego Szembeka. W starej części znajdą się głównie punkty spożywcze, natomiast w nowej – asortyment przemysłowy i odzieżowy oraz restauracja typu fast-food. Łączna powierzchnia kompleksu  wyniesie ok. 20 tys. m2 powstanie też siedmiokondygnacyjna część biurowa. Klienci odwiedzający Centrum będą mieli do dyspozycji rozbudowany parking podziemny.

Galeria pomieści ok. 160 lokali. W strefie spożywczej miejsce znajdą kupcy handlujący dotychczas na bazarze Szembeka.


Nadal będzie dominował tradycyjny model handlu. W centrum handlowym będą sprzedawane owoce, warzywa, mięso i artykuły pierwszej potrzeby, - mówi Mirosław Sztyber, prezes Zarządu Spółki Centrum Handlowe Szembeka. - Zamiast pospawanych byle jak lad albo na poskładanych z kilku skrzynek „boksów”, kupcy będą wystawiać towary na ladach ze stali nierdzewnej i kolorowych straganach. Postawimy na handel towarami regionalnymi i ekologicznymi, na stoisku znajdą się czasem „pocętkowane” pomidory, ale za to z upraw, gdzie nie sypano chemii.


Sztyber podkreśla że nowa galeria nie tylko nie zastąpi tradycyjnego praskiego handlu, ale będzie go wspierać – nowy kompleks ma pomieścić około 450 kupców, czyli o 150 więcej niż obecnie. Nie wiadomo jeszcze, jakie marki pojawią się w części przemysłowej, jednak prawdopodobnie powstanie tam odzieżowo-obuwniczy outlet. Planowane otwarcie galerii nastąpi w czwartym kwartale 2014 roku. (mt)