2019-12-05

Lokal usługowy w zabytkowym budynku

Rewitalizacja historycznych budynków to ciekawy trend, który pojawił się w ostatnich latach. Takich nietypowych miejsc na mapie miast Polski jest coraz więcej - jeden z nich to XIII-wieczny Młyn Maria we Wrocławiu.

Lokal usługowy w zabytkowym budynku Fot. Młyn Maria

Zabytkowy kompleks budynków o zachowanej historycznej nazwie Młyn Maria stanowi gratkę dla osób, poszukujących nietypowego miejsca na swój biznes. Mocne strony obiektu to lokalizacja w centrum miasta, położenie bezpośrednio nad Odrą - na dwóch wyspach: Młyńskiej i Piasek, duże natężenie ruchu pieszych, a dodatkowo wielowiekowa, barwna historia. Pierwszy młyn w tym miejscu powstał już w 1242 roku. Dalsze losy były burzliwe – młyn sprzedawano, trawiły go pożary, był odbudowywany, przebudowywany i wielokrotnie modernizowany. Działał przez setki lat, napędzany wodą z Odry. Po ostatniej wojnie wygaszono jednak produkcję, a budynek powoli niszczał.
Teraz za sprawą rewitalizacji, której podjął się inwestor - RealCo Property Investment and Development, ten historyczny obiekt zyskuje mieszkalno-usługowe przeznaczenie.

- Docelowo powstanie tu 121 apartamentów w standardzie do zamieszkania oraz 14 lokali usługowych – podaje Monika Szostek, kierownik marketingu RealCo.

Młyn Maria znajduje się w historycznym centrum Wrocławia, w pobliżu m.in. Rynku Wrocławia, Ostrowa Tumskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, katedry św. Jana Chrzciciela. Odrestaurowana bryła obiektu będzie odbijać się w wodach rzeki Odry. Inwestycja zostanie oddana do użytku w 2021 roku, ale już teraz inwestor prowadzi sprzedaż lokali zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Te ostatnie zlokalizowane są na parterze, każdy ma niezależne wejście i duże witryny. Powierzchnia lokali usługowych wynosi od 68 do 373 m2.

– Ucieszy nas działalność handlowo-usługowa, wpisująca się w charakter tego miejsca. Na pewno świetnie współgrałyby z klimatem Młyna Maria butikowe koncepty np. z branży modowej, jubilerskiej, czy health&beauty. Wiemy już, że znajdzie tu swoje miejsce duża restauracja. ale wciąż są do zagospodarowania przestrzenie dla tzw. małej gastronomii, kawiarni - wyjaśnia Monika Szostek.

Prace przy rewitalizacji przebiegają pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego.

- Realizując założenia projektowe zachowujemy historyczną wartość obiektu i tożsamość tego miejsca. Wrocławski rynek mieszkaniowy przeżywa obecnie boom, podaż powierzchni mieszkalno-usługowej jest na wysokim poziomie, ale rewitalizowany Młyn Maria zdecydowanie wyróżnia się na tle innych i stanowi perełkę na rynku lokalnym, jak i krajowym – dodaje Monika Szostek. - Młyn Maria wpisuje się w cieszący się dużym zainteresowaniem trend rewitalizacji budynków historycznych. Inwestycję RealCo docenią miłośnicy architektury, a tych pasjonujących się zabytkami i historią – ucieszy fakt zachowania obiektu przy życiu.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system