2019-10-22

Makarun w Tarnowie

Największa polska sieć spaghetterii wchodzi do Gemini Park Tarnów.

Makarun w Tarnowie Fot. Gemini Park Tarnów

Gemini Park Tarnów zapowiada nowości w ofercie strefy food restauracyjnej. Centrum handlowe podpisało właśnie umowę najmu z największą w Polsce siecią spagetterii – Makarun Spaghetti and Salad. Nowy najemca zajmie lokal mający 42 m2, zastępując działającego tu wcześniej Subwaya.
Makarun to franczyzowa sieć restauracji, licząca 30 placówek. Lokal w Tarnowie ma być pierwszym w tej części Małopolski. W regionie sieć ma już 6 punktów, wszystkie zlokalizowane są w Krakowie. Otwarcie w Gemini Park zaplanowano na listopad.

- W menu restauracji znaleźć będzie można makarony z sosami. W naszej ofercie znajdują się klasyczne sosy pomidorowe jak bolognese, delikatne sosy śmietanowe, orientalne inspirowane kuchniami z całego świata, a także coś dla wegan i wegetarian. Nasza marka bardzo mocno stawia na jakość. W daniach używamy wyłącznie produktów bez konserwantów. Produkowany z pszenicy durum makaron sprowadzamy z Włoch - mówi Agnieszka Szworak, specjalista ds. franczyzy Makaruna.

Spagetteria to 11 lokal w ofercie gastronomicznej w Gemini Park Tarnów. W centrum handlowym działa obecnie pięć restauracji, w tym m.in. KFC, Pizza Hut Express, Geko Sushi, Olimp i Grand Kebab oraz trzy kawiarnie - Carte D’Oro, Ice Coffee i Grycan. Całość dopełniają stoiska Cheers Bistro oraz Soki Palm Smoothie Bar. Pięć lokali z tego grona, w tym planowany Makarun, zlokalizowane jest wokół strefy food court.

- Fakt, że coraz więcej osób z spoza Tarnowa dojeżdża na zakupy do Gemini Park, skłania nas do zmian w segmencie gastronomii oraz do rozwoju infrastruktury, dzięki której można zrelaksować się między zakupami. Zależy nam na tym, aby ta część oferty była atrakcyjna oraz odpowiadała oczekiwaniom naszych klientów, zwłaszcza osób spędzających wiele godzin w sklepach - wyjaśnia Daniel Słuchocki, Head of Lease w Gemini Holding.

To już kolejna zmiana w segmencie gastronomicznym Gemini Park Tarnów w 2019 roku. W lutym galeria oddała do użytku odnowioną strefę gastronomiczną, która przeszła całkowity remodeling, W miejsce dotychczasowych stołów i krzeseł wstawiono kanapy zintegrowane z zabudową meblową, które dzielą przestrzeń food court’u na mniejsze strefy, zapewniające więcej prywatności. Wstawiono także różnej wielkości stoły, dostosowane do różnych potrzeb klientów, w tym tych najmłodszych. Nowością są też lady z hokerami. Ponadto meble zostały wyposażone w specjalne USB, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.
Dzięki tym zmianom zwiększono liczbę miejsc siedzących z 250 do ponad 300.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system