2018-11-05

Samoobsługa po godzinach

BioFamily w Poznaniu otworzyło pierwszy w Polsce samoobsługowy supermarket. Sklep ominął zakaz handlu w niedzielę. Jak działa?

Samoobsługa po godzinach fot. BioFamily

BioFamily to sklep z ekologiczną żywnością. Supermarket oferuje organiczne warzywa i owoce, mięsa i wędliny, pieczywo bez dodatków chemicznych. Oferta posiada łącznie około 5 tys. produktów z certyfikatem BIO - czyli takich, które spełniając unijne normy dotyczące zdrowej i ekologicznej żywności. Obecnie w Polsce są trzy takie sklepy: we Wrocławiu, w Swarzędzu oraz Poznaniu, ale tylko ten ostatni wprowadził pełną automatyzację w lokalu.

Od października supermarket w Poznaniu jest czynny 24h/dobę. W ciągu dnia, w sklepie pracują ekspedienci, którzy tradycyjnie obsługują klientów i rozkładają towar. Natomiast w nocy, święta oraz niedziele niehandlowe sklep pozostaje wyłącznie do dyspozycji klientów. Do sklepu można dostać się dzięki specjalnej karcie, którą wcześniej należy wyrobić w supermarkecie z pomocą personelu. Karta wydawana jest bezpłatnie na podstawie dowodu osobistego. Po zrobieniu zakupów klient udaje się do kasy samoobsługowej, gdzie samodzielnie skanuje i pakuje swoje produkty.  Płatność możliwa jest za pomocą karty płatniczej lub aplikacji Apple Pay lub Google Pay. Lokal jest całodobowo monitorowany, aby zabezpieczyć się przed oszustwami i próbami kradzieży.

– Obecnie zastosowane systemy bezpieczeństwa przez firmę SMProtect pozwalają nam na znaczące wyeliminowanie potencjalnych kradzieży, jednocześnie zapewniając wygodę i swobodę naszym stałym klientom podczas zakupów. Do końca roku trwa okres próbny samoobsługowego sklepu BioFamily w Poznaniu. W przypadku placówek we Wrocławiu i Swarzędzu wdrożenie usługi Open 24/7 nastąpi w pierwszym kwartale 2019 roku. Nasi klienci są bardzo ciekawi samoobsługową wersją supermarketu i chętnie z niej korzystają. Do tej pory wydaliśmy około 1000 kart, umożliwiających wejście do sklepu – mówi Natasza Świtalska z BioFamily.

Poznański supermarket ze zdrową żywnością to pierwszy sklep w Polsce, który wprowadził całkowitą samoobsługę poza godzinami pracy personelu. Sieć BioFamily otworzyła pierwszy sklep w listopadzie 2017 roku i dokładnie po roku działalności wprowadziła nowoczesne technologie i pionierskie pomysły na ominięcie zakazu handlu w niedziele.

 

Weronika Kupczyk dziennikarz