2014-03-13

Pizzeria od zaplecza

Chcesz otworzyć pizzerię? Sprawdź, co musi znaleźć się w kuchni lokalu.

Pizzeria od zaplecza Fot. Telepizza

Pizzeria może być zarówno kameralną knajpką, w której będzie stało kilka stolików, jak i miejscem, gdzie z powodzeniem zmieści się kilkadziesiąt osób. Najlepsze są lokale na dużych osiedlach mieszkaniowych, albo przy ruchliwych ulicach, np. na starówkach miast. Kluczową sprawą jest duża liczba potencjalnych klientów, którzy przechodząc obok mogą odwiedzić naszą pizzerię.

Decydując się na uruchomienie pizzerii warto poszukać lokalu, w którym już wcześniej była prowadzona działalność gastronomiczna. Dzięki temu będzie można wykorzystać istniejącą już infrastrukturę i wprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany, podczas gdy nowy lokal będzie wymagał stworzenia całego zaplecza od podstaw zgodnie z wytycznymi Sanepidu, czy Straży Pożarnej.


Jeśli w lokalu, w którym chcemy otworzyć pizzerię wcześniej była prowadzona działalność inna niż gastronomia, to musimy postarać się o formalną zmianę użytkowania lokalu. Musimy wtedy przygotować projekty wentylacji pomieszczeń, dostosować instalację elektryczną i hydrauliczną. W tym przypadku nie obejdzie się bez pomocy architekta wnętrz, który zaprojektuje pomieszczenia zgodnie z wymogami prawa. Niestety to wydłuża czas uruchomienia lokalu nawet o pół roku – mówi Krzysztof Petrykowski, dyrektor handlowy w sieci Telepizza.


Przygotowując zaplecze trzeba pamiętać, że musi się tam znaleźć miejsce na kuchnię, magazyn, w którym będziemy przechowywać składniki suche i mrożone oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników, szatnię i miejsce dla dostawców pizzy.


Na zaplecze i kuchnię trzeba przeznaczyć przynajmniej połowę powierzchni lokalu, a jeśli zdecydujemy się głównie na dostawę pizzy, to zaplecze może być nawet większe od sali jadalnej – mówi Karol Molenda, członek rady nadzorczej Maxipizza S.A. - Wielu właścicieli pizzerii popełnia błąd przeznaczając zbyt mało miejsca na kuchnię i zaplecze. To powoduje sporo problemów, gdy skala biznesu rośnie, bo przecież trzeba gdzieś schować opakowania do pizzy i przechować składniki a przede wszystkim zapewnić komfort pracy pracownikom pizzerii.


Wyposażenie droższe niż remont

Lista urządzeń niezbędnych w pizzerii jest dosyć długa, a skompletowanie znajdujących się na niej pozycji pochłonie większość środków przeznaczonych na inwestycję. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pizzerii jest piec i to właśnie na niego przyjdzie nam wydać najwięcej, bo nawet 100 tys. zł. Oczywiście do pizzerii można kupić też niewielki używany piecyk, których ceny zaczynają się już od kilku tys. zł.


     Z wyposażenia o dużych gabarytach w pizzerii powinny znaleźć się jeszcze chłodnia i mroźnia, zmywarka oraz stół do wyrabiania pizzy. Warto również zainwestować w mieszalnicę do ciasta i wałkownicę do pizzy. Nie są to urządzenia niezbędne w pizzerii, ale warto mieć je w lokalu, żeby usprawnić proces produkcji pizzy i standaryzacji włoskich placków. To bardzo przydatne w momencie, gdy liczba klientów rośnie – podpowiada Karol Molenda.

Sporym ułatwieniem w zarządzaniu pizzerią będzie program komputerowy, który pozwoli nie tylko monitorować stan zapasów, ale także usprawni proces składania zamówień. Jeśli w naszej pizzerii, jak w większości lokali tego typu, wprowadzimy dowóz pizzy do domu, to musimy zadbać o pojazdy, którymi gorące placki zostaną dostarczone do mieszkań klientów. (mak)Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący lokalnabiznes.pl, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl