2018-06-08

Drugie życie elektrowni

Elektrownia Powiśle wkrótce zyska nowe życie. A Warszawie przybędzie nowy obiekt handlowo-biurowy.

Drugie życie elektrowni Fot. Elektrownia Powiśle

Elektrownia Powiśle to nowy kompleks handlowo-biurowo-mieszkalny, który powstaje w stolicy, na terenach przedwojennej elektrowni. W maju zeszłego roku wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, a już niedługo do użytku oddany zostanie jej pierwszy etap, czyli dwa z trzech nowo wybudowanych biurowców.

W dwóch budynkach biurowych rozpoczął się proces odbioru technicznego i procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W trzecim biurowcu wciąż trwają prace konstrukcyjne. W przypadku części mieszkalnej, od maja rozpoczniemy nadziemną część budowy. Natomiast w budynkach historycznych – w kotłowni i maszynowni – trwają prace nad konstrukcjami żelbetonowymi wewnątrz zabytków, które pozwolą na wprowadzenie nowego podziału architektonicznego oraz prace fasadowo-konserwatorskie z wykorzystaniem odzyskanej, zabytkowej cegły. Postępują one zgodnie z ustalonym harmonogramem konserwatorskim – komentuje Bartek Prytuła, szef działu rozwoju i leasingu firmy White Star Real Estate, inwestora obiektu.

Trzy planowane na terenie Elektrowni Powiśle biurowce będą miały łączną powierzchnię 23 tys. m2. W odnowionych wnętrzach przedwojennej elektrowni znajdą się także butiki, sklepy i restauracje (około 15,5 tys. m2). W strefie gastronomicznej zaplanowano ok. 40 różnorodnych restauracji, kawiarni, winiarni. Dodatkowo, w sąsiadujących z historyczną Elektrownią obiektach, powstanie ok. 100 luksusowych apartamentów na wynajem oraz pięciogwiazdkowy hotel butikowy.
W planach znalazło się również miejsce dla trzech przestrzennych placów miejskich, przylegających do historycznego obiektu. Odbywać się tam będą koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe.
W najbliższym sąsiedztwie Elektrowni Powiśle znajdują się m.in. Centrum Nauki Kopernik, odrestaurowane bulwary wiślane, Biblioteka Uniwersytecka UW.

Zależy nam – jako inwestorowi, ale również osobom blisko związanym ze stolicą, by tę piękną, zabytkową przestrzeń dawnej Elektrowni oddać mieszkańcom Warszawy jak najszybciej. Jednak w przypadku tak złożonych, wieloetapowych projektów, gdzie w grę wchodzi rewitalizacja budynków historycznych i obostrzenia konserwatorskie, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przy rewitalizacji należy uwzględnić szczególny charakter materii oraz interesy wielu grup, w tym organów administracyjnych i społeczności lokalnej. Elektrownia Powiśle to wyjątkowy projekt, który zmienia oblicze tej części Warszawy. Wierzymy, że ma potencjał, aby stać się prawdziwą wizytówką stolicy, rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Dariusz Domański, dyrektor ds. rozwoju i leasingu w White Star Real Estate.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowane jest na koniec 2020 roku. Poszczególne części wielofunkcyjnego projektu będą oddawane do użytku etapami.
Elektrownia Powiśle to projekt realizowany przez Fundusz EPISO 4 (European Property Investors Special Opportunities 4), w którym role doradczą pełnią Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system