2018-03-31

Galeria wychodzi w miasto

Galeria Jurajska tworzy dla mieszkańców Częstochowy strefę wypoczynku na bulwarach Warty. Centra handlowe coraz częściej stawiają na rozwój miejskich stref relaksu.

Galeria wychodzi w miasto Fot. Galeria Jurajska

Na powierzchni ponad 8,5 tys. m2 nad Wartą w Częstochowie powstanie nowoczesny bulwar z miejskim ogrodem. Jego otwarcie planowane jest na czerwiec. Jak zapowiada Galeria Jurajska, która jest inwestorem tego projektu, po modernizacji bulwaru do dyspozycji mieszkańców będzie m.in. 1,3 tys. m2 ścieżek i alei. Do tego liczące w sumie ponad 300 m2 place zabaw dla małych i starszych dzieci oraz ponad 500-metrowy plac główny, na którym znajdzie się m.in. fontanna w formie tzw. „mokrego chodnika”, ze strzelającym w górę strumieniem wody oraz płytka sadzawka. Wzdłuż samej rzeki od ronda aż do boisk siatkarskich prowadzić będzie brukowana aleja, która ma szanse stać się nowym, miejskim deptakiem – zapewnia pomysłodawca. 

Tworzymy częstochowianom nową przestrzeń spotkań i wypoczynku. Miejsce to będzie miało charakter otwarty i przeznaczone będzie dla każdego, kto chce przyjemnie spędzić czas w mieście. Chcemy sprawić, że bulwary Warty staną się modnym  i uczęszczanym miejscem integracji społeczności lokalnej, zabawy i spacerów – mówi  Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej. – Przestrzeń oddamy mieszkańcom. Liczymy także na ich pomysły co do tego, jak wykorzystać miejski ogród do aktywności. Zależy nam, aby to miejsce żyło, ale także, aby mieszkańcy mieli swój wkład w jego  rozwój.

Pomysł Jurajskiej nie wziął się znikąd. To efekt trendu, jaki przetacza się przez cały rynek galerii handlowych, które coraz częściej stawiają na rozwój stref relaksu, także poza swoim centrum handlowym.

Galerie handlowe stają się zielone i to dosłownie. Coraz więcej obiektów inwestuje w miejskie ogrody, ogrody na dachu czy zielone strefy wewnątrz galerii. To przestrzenie wyjęte z zakupów, spełniające nowe funkcje, do tej pory zarezerwowane np. dla miejskich parków – dodaje Roman Bugajczyk.

Teren modernizowanych bulwarów znajduje się między rzeką a centrum handlowym. Nowa strefa powstała także z myślą o turystach i kierowcach poruszających się wzdłuż trasy DK1. Oprócz zieleni i ciekawych przestrzeni przyciągnąć ma ich m.in. parking autokarowy powstały w niedalekim sąsiedztwie strefy, lecz także sama galeria ze swoimi sklepami, kawiarniami i restauracjami i ogólnodostępnymi toaletami.
Dla samej galerii taki ruch oznacza wyjście poza swoje mury. W przypadku Jurajskiej to nie pierwszy raz. Od blisko 9 lat przed galerią działają ogólnodostępne boiska siatkarskie.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system