2018-01-05

Dekada na nowy rok

Budowy i rozbudowy – to plany Grupy Dekada na ten rok. Deweloper ma już na koncie 11 centrów handlowych w całym kraju i pracuje nad kolejnymi projektami.

Dekada na nowy rok Fot. Grupa Dekada

W portfolio Dekady są galerie, strip malle czy zintegrowane centra handlowo-komunikacyjne. Najnowszy obiekt – Dekada Ciechanów – został otwarty w marcu 2017 roku. Wkrótce deweloper rusza z kolejną inwestycją. W planach na 2018 rok jest budowa śródmiejskiej galerii handlowej w Nysie. Będzie to dwupoziomowy budynek o powierzchni najmu 19 tys. m2, na której zlokalizowanych zostanie ok. 80 sklepów, liczne restauracje i kawiarnie, a także strefa rozrywki z czterosalowym kinem. Na początku 2018 roku Dekada wystąpi o pozwolenie na budowę, która będzie trwała około półtora roku.

W połowie 2018 roku inwestor zakończy rozbudowę centrum handlowego w Grójcu. Zlokalizowana przy ul. Armii Krajowej Dekada Grójec to obiekt typu convenience shopping centre, przeznaczony do szybkich, wygodnych zakupów. Prace nad rozbudową ruszyły we wrześniu. Centrum powiększy się o prawie 3 tys. m2, dzięki czemu jego łączna powierzchnia najmu będzie wynosić 8,7 tys. m2. Planowane otwarcie nastąpi w połowie 2018 roku.

Jesienią 2018 roku rozpocznie się także rozbudowa Dekady w Skierniewicach. Projekt zakłada znaczące powiększenie istniejącego budynku. Dobudowane zostaną cztery kondygnacje, o całkowitej powierzchni ponad 20 tys. m2, z czego dwa piętra podziemne przeznaczone zostaną na parking. Piętra nadziemne zapewnią z kolei ok. 8,2 tys. m2 powierzchni komercyjnej, które pomieszczą kilkanaście nowych lokali handlowych, dedykowanych najemcom z sektora modowego, gastronomicznego i usługowego.

W planach spółki jest również powiększenie sieci o kolejne centra handlowo-komunikacyjne, m. in. w Mińsku Mazowieckim i Koninie. Projekty będą realizowane we współpracy z PKP i jej spółką zależną XCity Investment. Budowa Dekady Konin ruszy wiosną 2018 roku, a Dekady w Mińsku Mazowieckim – jesienią.  Mińska Dekada będzie budynkiem typu strip mall, w ścisłym centrum miasta. W ramach inwestycji powstaną nowe dworce: kolejowy i autobusowy – łącznie obsłużą rocznie około dwa mln pasażerów. Obiekt tego samego typu znajdzie się także w centrum Konina. 

W Dekadzie konsekwentnie realizujemy projekty obiektów wpisujących się w styl i rytm życia konsumentów i tworzących nowy wymiar przestrzeni miejskiej. Stąd nasze projekty rewitalizacji dworców autobusowych i kolejowych, które realizujemy obecnie razem z PKP w Koninie i Mińsku Mazowieckim, oraz lokalizowanie dominujących dla danych rynków projektów w centrach miast, jak ma to miejsce w przypadku galerii w Nysie – mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system