2017-11-27

Dekada na start

Na początku 2018 roku ruszy budowa galerii handlowej Dekada w Nysie. Otwarcie obiektu zaplanowano półtora roku później.

Dekada na start Wizualizacja: Dekada S.A.

Galeria Dekada Nysa będzie mieć dwie kondygnacje handlowe o powierzchni ok. 25 tys. m2 (w tym 19 tys. powierzchni najmu), na których zlokalizowanych zostanie około 80 sklepów, restauracje, kawiarnie oraz strefa rozrywki z 4-salowym kinem. W planach jest także podziemny parking na ponad 400 miejsc. Obiekt usytuowany będzie w ścisłym centrum Nysy, pomiędzy Rynkiem a dworcami autobusowym i kolejowym, tuż przy głównej arterii komunikacyjnej miasta, ul. Bema.
Ostateczną koncepcję obiektu i projekt budowlany przygotowuje jedna z największych pracowni architektonicznych w Polsce – JSK Architekci z Warszawy (autorzy projektu Galerii Solaris w Opolu oraz Stadionu Narodowego w Warszawie). W stosunku do pierwszych koncepcji architektura obiektu została „ocieplona” kolorystycznie. Będą dominować kolory nawiązujące do przedwojennego ogrodzenia z cegły, które w większości zostanie zachowane. Jednocześnie, uwzględniając opinie mieszkańców, władz miasta i konserwatorów zabytków obiekt został podzielony na wiele różnych brył o różnym wykończeniu elewacji, w tym z zastosowaniem cegły i naturalnej zieleni, aby nie dominował nad otoczeniem.

- W wielobryłową elewację budynku galerii wkomponowane zostanie historyczne ogrodzenie XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Zastosowane będą także nowoczesne rozwiązania, takie jak corten – stal patynowana oraz „zielone ściany”. W miejscu przebiegu dzisiejszej ulicy Drzymały powstanie szklany pasaż z zachowaną przedwojenną kostką granitową – mówi Aleksander Walczak, prezes grupy Dekada.

Obecnie trwa komercjalizacja obiektu. Umowy najmu podpisały już takie marki jak: Rossmann, Empik, CCC, Martes Sport, Swiss, Briju, Yes, Quiosque, 4F, Grycan, So Coffee oraz Sphinx. Znajdą się tu także optyk, apteka, pralnia, salon prasowy, piekarnia i biuro podróży. Część tych sklepów i punktów usługowych będą prowadzić nyscy przedsiębiorcy.  Aktualnie trwają negocjacje z kolejnymi markami. Za proces komercjalizacji Dekady Nysa odpowiada BOIG Property Consulting.
Jedenaście obiektów sieci pod wspólną nazwą Dekada działa już w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Planowane są także inwestycje w Nysie oraz, we współpracy z PKP, centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Docelowo sieć ma liczyć co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dzienniakrz, PROFIT system