2017-11-06

Biuro na miarę potrzeb

Kto wie najlepiej, jak powinno wyglądać biuro, by pracowało się w nim komfortowo, ale też efektywnie? Najnowszy trend aranżacji służbowych wnętrz mówi, że warto o to zapytać samych pracowników.

Biuro na miarę potrzeb fot. Forbis Group

Wiele mówi się o tym, że biuro to narzędzie HR-owe – ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku pracodawców, a dla kandydatów bywa ważnym czynnikiem wyboru przyszłego miejsca pracy. Barwne, kreatywne przestrzenie stworzone przez zachodnie korporacje postrzegane są jako wzór idealnego, nowoczesnego biura. Czy hamaki, palmy i kolorowe pufy to naprawdę marzenie każdego pracownika? Coraz częściej, podczas aranżacji przestrzeni biurowych, firmy oddają głos swoim zespołom. Według ekspertów firmy projektowej Forbis Group, projekty powstałe w wyniku takiej współpracy często przełamują te stereotypy.

Kluczem do stworzenia biura idealnego nie jest wierne odwzorowywanie stereotypowych wizji, a wysłuchanie potrzeb pracowników i przeanalizowanie wymagań firmy. Tworząc koncepty biur pozwalamy wypowiedzieć się zatrudnionym, zapoznajemy się z planami zarządu. Jest to jedyny sposób na stworzenie w pełni komfortowego biura, które będzie spełniało wymagania firmy związane z jej indywidualnym charakterem oraz specyfiką branży, w jakiej działa – zaznacza Anna Sulima-Gillow, kierownik Działu Projektowego Forbis Group.

Jak znaleźć ideał?

Projekty biur coraz częściej opracowywane są więc w bezpośredniej współpracy z działami HR, które z kolei konsultują się wcześniej z pracownikami. Pomocne mogą okazać się ankiety, wewnętrzne badania focusowe i indywidualne wywiady, z tymi, dla których biuro stanie się niejako drugim domem. W ten sposób projektanci mają szansę poznać codzienne zwyczaje pracowników, ich upodobania, wyobrażenia w stosunku do przestrzeni, w której funkcjonują. Zarząd powinien natomiast nakreślić w jakim kierunku i tempie firma ma się rozwijać.

Tylko w taki sposób unikniemy niepotrzebnych wydatków i piętrzących się rachunków – mówi Anna Sulima-Gillow. – Wygląd danego biura powinien zależeć od specyfiki danej firmy i rodzaju pracy w niej wykonywanej, a także od tego, kim są ludzie tworzący załogę.

Okazuje się, że ślepe podążanie za zachodnimi, korporacyjnymi trendami nie zawsze zda egzamin w polskiej rzeczywistości. Zdjęcia aranżacji nowoczesnych wnętrz siedziby Google może i zachwycają, ale warto zastanowić się czy twoja firma naprawdę funkcjonuje jak jedno z największych amerykańskich przedsiębiorstw. Bezrefleksyjne powielanie wzorców biur najnowocześniejszych korporacji może okazać się nietrafioną inwestycją. Gdy pracownicy danej firmy często bywają na spotkaniach poza miastem, biuro w centrum wcale nie jest ich marzeniem. Openspace bywa utrapieniem, kiedy praca opiera się na częstych rozmowach. A wstawionego do biura PlayStation, które z założenia miało dać wytchnienie od obowiązków, nikt nigdy nie włączy, bo czas i dynamika pracy na to nie pozwalają. Nowoczesne rozwiązania biurowe ułatwią pracę tylko pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zastosowane i starannie dobrane.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system