2017-09-04

Sklep z ludowym sznytem

Folklorystyczne, kolorowe produkty wymagają specjalnej oprawy, która nie przyćmi ich blasku.

Sklep z ludowym sznytem Fot. Forbis Group

Folkstar to sklep z polską sztuką ludową i etno designem. Firma zleciła architektom Forbis Group stworzenie wnętrza, stanowiącego dyskretne tło dla kolorowej, wyrazistej sztuki ludowej. Udało się to osiągnąć przede wszystkim dzięki wykorzystaniu w aranżacji dużej ilości bieli oraz prostych, lekkich mebli wykonanych z jasnej sklejki, ozdobionych jedynie delikatną, drewnianą „koroną”. Przez cały okres projektowy ważne było ostrożne operowanie formami i kolorami, tak, aby te nie zdominowały asortymentu. Wszystkie elementy musiały być proste i tworzyć harmonijną całość. Wykorzystanie lekkich, mobilnych mebli posiada jeszcze jedną ważną zaletę. Kluczowe w projekcie dla Folkstar było funkcjonalne rozwiązanie sezonowości asortymentu. Wnętrze przystosowane jest do tego, aby z łatwością umożliwić zarówno podział na strefy produktowe, jak i na ich łatwą zmianę, w zależności od potrzeb.

Kolejnym wyzwaniem projektowym był rozmiar oferowanych przez Folkstar produktów. Zazwyczaj to ekspozycja towarów o dużych gabarytach sprawia projektantom najwięcej trudności. Architekci Forbis Group spotkali się z sytuacja odwrotną. Ogromną rolę w całej ekspozycji odgrywają przedmioty niewielkich rozmiarów, jak magnesy, łyżki czy koraliki.

Ekspozycja małych ozdób wymaga specjalnych rozwiązań. Na potrzeby aranżacji dla Folkstar zaprojektowane zostały specjalne meble, które w wyjątkowy sposób podkreśliły urok barwnych drobiazgów. W salonie znalazły się specjalne kasetki z mobilnymi podziałkami, które umożliwiają dostosowanie wielkości przegródek do asortymentu. To sprawia, że nawet najmniejszy przedmiot przyciąga wzrok i zachęca do kupna mówi Małgorzata Tomaszewska, projektantka współpracująca z Forbis Group. Folkstar to marka, która w oryginalny sposób łączy piękny ludowy design z nowoczesnością, ma ściśle określony, wyraźny charakter. Motyw folklorystyczny jest silnie dominujący. My, musieliśmy skupić się więc na tym, aby go delikatnie podkreślić, uważając na to, by efekt nie był zbyt przytłaczający  dodaje.

Jest to istotne także ze względu na dodatkowe założenie marki. Sklep oprócz pełnienia funkcji sprzedażowej ma być także miejscem doświadczania kultury i tradycji. Firma Forbis Group zaprojektowała lokale Folkstar w Arkadach Wrocławskich, Galerii Dominikańskiej, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, a także w podziemiach Dworca Centralnego PKP, gdzie dodatkowo odpowiedzialna jest także za realizację konceptu.

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski dziennikarz, PROFIT system